• Татьяна Юрьевна

Як відобразити суму переплати ПДФО в ф.№1ДФ 👓

Відповідь: зг п.1.2 Порядку №4 податковий розрахунок - документ, який свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Відображення показників у податковому розрахунку ф. №1ДФ на підставі відповідних первинних документів та бухгалтерського обліку підприємства за звітний податковий період. Водночас згідно з п.3.2 та 3.3 Порядку №4 у гр.3а "Сума нарахованого доходу" відображається дохід, нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, у гр.3 "Сума виплаченого доходу" відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податковим агентом. Тобто Порядком №4 передбачено відображення у податковому розрахунку сум доходів фактично нарахованих та виплачених платнику податку у відповідному періоді. Податківці розглядають випадки переплат з ПДФО по-різному. Все залежить від причини, з якої така переплата виникла. Розглянемо варіанти виникнення:

Варіант 1. Нарахували податок вірно, але сплатили більше, ніж треба. При такому варіанті в бухгалтерському обліку жодних виправлень не буде, тут наявна помилка при сплаті податку. За таких умов податківці в «ЗІР» (категорія 103.25) говорять: «Гр.4 «Сума перерахованого податку» податкового розрахунку за ф. №1ДФ в даному випадку повинна дорівнювати гр.4а «Сума нарахованого податку». При цьому, податковий агент має право на підставі поданої заяви повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки суму надміру сплаченого податку на доходи фізичних осіб, яка була перерахована до бюджету понад суму податкового зобов’язання». Тобто, жодного відображення переплати в формі №1ДФ.

Варіант 2. Переплата була виявлена під час перерахунку доходів, ПСП та ПДФО. Відомо, що п.169.4 ПКУ встановлює обов’язкові випадки, коли податковий агент має проводити перерахунок таких показників з метою встановлення, чи вірна сума податку була утримана з його платника-фізособи. Більш того, податковому агенту дозволено проводити такий перерахунок за будь-який період за власним бажанням. Користуючись своїм право на проведення перерахунку сум нарахованих доходів /утриманих податків (пп.169.4.3 ПКУ), податковий агент результати такого перерахунку, зокрема по нарахованих доходах та ПДФО, відображає у звітності ф.№1ДФ того періоду, в якому було проведено такий перерахунок. Як відобразити в такому звітному кварталі суму донарахованого ПДФО, зрозуміло – беремо суму ПДФО за поточний квартал та додаємо донарахування, показуємо одним рядком і загальною сумою. А як бути з переплатою? Як роз’яснюють податківці у ІПК від 12.04.19р. №1594/6/99-99-13-03-02-15/ІПК, якщо за результатами проведення перерахунку платнику податку по нарахованих сумах доходів та податку виникає від'ємне значення, то у звітності ф.№1ДФ у р.3 "Сума нарахованого доходу" та р.3а "Сума виплаченого доходу", р.4 "Сума нарахованого податку" та р.4а "Сума перерахованого податку" проставляється сума надміру нарахованого доходу та утриманого податку зі знаком "мінус" та за відповідною ознакою доходу. Що це означає:

- по-перше, що в результаті перерахунку може виявитися не лише зайво нарахована сума податку, а і зайво нарахована сума доходу. Як бачимо, податківці цілком нормально сприймають сторнування внаслідок перерахунку обох показників (тобто, виправлення в бухобліку методом сторно не лише зайво нарахованих сум ПДФО, а і сум зайво нарахованого доходу за наявності). Звісно, зайвого доходу може і не бути, а переплата могла виникнути, наприклад, внаслідок помилкового незастосування ПСП. В такому випадку сторнуватиметься лише сума ПДФО.

- по-друге, може виникнути ситуація, коли сума переплати більша, ніж сума ПДФО, нарахованого у звітному кварталі. Що робити тоді? Як бачимо з роз’яснення податківців, таку суму перевищення слід показати у звітному кварталі, в якому було проведено перерахунок, в ф.№1ДФ зі знаком «мінус». І це відємне значення слід врахувати в наступних звітних періодах – як при нарахуванні ПДФО в бух обліку, так і при складанні ф.№1ДФ. Адже ця сума зі знаком «мінус» буде зменшувати ПДФО, який має бути нарахований, до повного її погашення. Тому податківці у ІПК від 12.04.19р. №1594/6/99-99-13-03-02-15/ІПК зазначають, що у випадках, якщо податковим агентом по окремому платнику податку було перераховано (сплачено) податку на доходи фізичних осіб більше, ніж підлягало перерахуванню у поточному звітному періоді, то в звітності майбутніх періодів гр.4 може дорівнювати нулю. Наприклад, якщо за 1кв. працівнику нараховується ПДФО в сумі 1000грн, а переплату виявили на 3000грн., то в ф.№1ДФ за 1кв. (коли проведено перерахунок) в гр.4 і 4а буде відображено – 2000грн (тобто, різниця між 3000 і 1000); в ф.№1ДФ за 2 і 3кв. в цих графах буде стояти нуль (адже сума ПДФО, яку слід нарахувати за цей період буде меншою, ніж переплата); сума ПДФО до сплати зявиться лише після погашення такої переплати, тобто, у ф.№1ДФ за 4кв.

Джерело «Дебет-Кредит» Горбовцов Станіслав

Просмотров: 6Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все