• Татьяна Юрьевна

Чи сплачувати підприємцям ЄСВ під час карантину?

На період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України хвороби COVID-19 у ВРУ було зареєстровано декілька законопроектів,щодо соціальної підтримки платників податків. 07 грудня Президент України В. Зеленський підписав Закон №1072-ІХ (законопроєкт №4430). Наразі у платників податків виникає логічне питання щодо доцільності сплати ЄСВ під час карантину та можливих штрафів у зв`язку з несплатою податку. Тож що з цього приводу говорять зміни в Законодавстві…

Закон №1072-ІХ

"Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2" звільняє від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку I групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе. Закон також визначає, що ці періоди будуть включаютися до страхового стажу платників єдиного податку I групи. Щодо накопиченого боргу з ЄСВ – то Закон дозволяє платникам податків його списати, у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн та його не погашено станом на 01.11.2020р. Цей Закон вже підписаний Президентом України, але поки що не оприлюднений. Він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Законопроект №4435

"Про внесення змін до пункту 9-15 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо продовження списання сум недоїмки, нарахованих платникам єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки". Цей законопроєкт зареєстровано у ВРУ 27 листопада цього року. Його метою є продовження терміну подання заяв для проведення необхідних реєстраційних дій щодо припинення підприємницької діяльності чи зняття з обліку самозайнятих осіб для списання штрафних санкцій в разі несплати ЄСВ. Також законопроєкт №4435 пропонує продовжити термін подання заяв на списання недоїмки з ЄСВ для «сплячих» ФОП по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину у зв'язку з COVID-19.

Ініціатива розробити цей законопроект постала з набранням чинності пункта 5 розділу I Закону № 592-IX. Цим пунктом доповнено новою нормою пункт 9.15. розділ VIII Закону про ЄСВ. Згідно п.5 розд.I Закону № 592-IX списанню за заявою платника підлягають несплачені на день набрання чинності Законом №592 суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. Умовою, при цьому, є подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592:

📌 ФОП, які обрали загальну систему оподаткування – державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи ФОПзаяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та подання до податкового органу – звітності за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592;

📌 особами, які провадять незалежну професійну діяльність – до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника ЄСВ та звітності за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592.

Проте, як зазначено у пояснювальній записці до проекту Закону України «Про внесення змін до пункту 9-15 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо продовження строку списання сум недоїмки, нарахованих платникам єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки», значна кількість самозайнятих осіб та ФОП, які не отримують доходу і фактично не здійснюють будь-якої підприємницької діяльності, досі не ініціювали процедуру державної реєстрації припинення підприємницької діяльності чи зняття з обліку, як самозайнятих осіб. А отже, таким особам вже нараховуються штрафні санкції та пеню за несплату ЄСВ. Тож до завершення дія карантину самозайнятим особам доцільно здійснити реєстрацію припинення підприємницької діяльності, аби до них не застосувались штрафні (фінансові) санкції за несплату ЄСВ.

Таким чином законопроєкт №4435 має унеможливити застосування несправедливих штрафних санкцій щодо фізичних осіб-підприємців та самозайнятих осіб, які не сплачували ЄСВ за періоди, протягом яких ними не було отримано доходів. За законопроектом, термін подання заяв буде встановлено по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню COVID-19. До цього часу самозайняті особи матимуть право здійснити реєстрацію припинення підприємницької діяльності без застосування до них штрафних (фінансових) санкцій за несплату ЄСВ

Автор статті Кострикін О.Ю. керуючий партнер БК Uta Standart

Просмотров: 35Комментариев: 0

© 2006 - 2017   Uta Standart  All rights reserved

  • Facebook Социальной Иконка