• Татьяна Юрьевна

Оренда в карантин. Платити чи не платити?

Запровадження Локдауну (англ. Lockdown - ізоляція) невідворотнє, відтак до закриття об'єктів торгівлі, що не матимуть права працювати потрібно готуватися заздалегідь.

Відтак, якщо працювати буде неможливо, взаємовідносини оренди приміщень в період карантину можливо врегулювати декількома способами.


Зменшення орендної плати

У разі часткової заборони роботи певних напрямів бізнесу (карантин вихідного дня, комендантська година) - суб'єкт господарювання, як наймач, який внаслідок обставини, за які він не відповідає, унеможливлений у повній мірі користуватись орендованим приміщенням, має право вимагати зменшення плати (ч. 4 ст. 762 ЦК України). Такою обставиною, можна визнавати карантин, введений Кабінетом Міністрів України. Тобто, якщо робота в орендованому приміщенні неможлива (заборонена) або обмежена введеним КМУ карантином, Орендар має право вимагати зменшення орендної плати, за двосторонньою угодою.

Щодо доказів неможливості здійснення господарської діяльності за результатами запровадження карантину, то в першу чергу це є види діяльності орендаря, що були обмежені постановою Кабінету Міністрів України; цільове призначення у приміщення (у тому числі визначеного договором оренди), що збігається в видами діяльності, які були обмежені; наявність у приміщенні встановленого обладнання для провадження діяльності, що була обмежена; наказ про часткове або повне припинення роботи підприємства чи його структурних підрозділів у зв'язку з карантином.


Звільнення від сплати орендної плати

У випадку введення Локдауну, унеможливлюється використовувати найманого приміщення через обставини, за які орендар не відповідає, відтак він може розраховувати на повне звільнення від орендної плати протягом відповідного періоду (ч. 6 ст. 762 ЦК України).

Як і у вищевказаному випадку, підставою для звільнення від орендної плати можуть стати обмежувальні заходи, введені державою у зв'язку з карантином. Більш того, законодавцем надано таку можливість у п. 14 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (в редакції Закону України № 553-IX від 13 квітня 2020 року), за яким до обставин, за які орендар не відповідає і які надають право на звільнення від сплати оренди, належать обмежувальні заходи, введені державою у зв'язку з карантином та внаслідок яких або була заборонена господарська діяльність з використанням орендованого майна, або був заборонений доступ до такого майна третіх осіб.

Що з вищевказаних способів можливо застосувати, залежить від кожної конкретної ситуації та взаємовідносин з Орендодавцем, а визначення прийнятного для Сторін рішення здійснюється в письмовій формі та з урахуванням умов договору оренди.

У випадку переходу на роботу в онлайн режим торгівлі, через мережу Інтернет, не забудьте про необхідність доповнити свій перелік видів економічної діяльності (КВЕД) наступним - 47.91. (роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет), шляхом реєстрації змін в ЄДРПОУ

Старший партнер VertiS LF, медіатор, адвокат Червона Тетяна

Просмотров: 0Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все

© 2006 - 2017   Uta Standart  All rights reserved

  • Facebook Социальной Иконка