• Татьяна Юрьевна

Введення до штату посади головного бухгалтера без створення бухгалтерської служби неможливе

Мінфін у листі від 30.06.17р. №35210-07-10/17419 зазначив, що для забезпечення ведення бухобліку підприємство самостійно обирає форми його організації, зокрема, введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером. Основні функції головного бухгалтера або особи, на яку покладено ведення бухобліку підприємства, визначені ч.VII ст.8 Закону про бухоблік. Відповідно до завдань та обов'язків, передбачених кваліфікаційною характеристикою посади головного бухгалтера згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, головний бухгалтер, зокрема:

- керує працівниками бухобліку підприємства та розподіляє між ними посадові завдання та обов'язки,

- знайомить цих працівників із нормативно-методичними документами та інформаційними матеріалами, які стосуються їх діяльності.

Крім того, відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", професійна назва роботи "Головний бухгалтер" за кодом Класифікатора (код 1231) відноситься до професійного угруповання "Керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів". Тобто посада головного бухгалтера передбачає наявність підлеглих працівників. Таким чином, Мінфін вважає, що законодавством не передбачено такої форми організації бухобліку на підприємстві, як введення до штату підприємства посади головного бухгалтера без створення бухгалтерської служби.

Мінсоцполітики у листі від 13.11.17р. №21929/0/2-17/13 погоджується з позицією Мінфіну і зазначає, що введення до штатного розпису підприємства посади головного бухгалтера можливе у разі створення відповідного структурного підрозділу (відділу, сектора тощо).

Резюмуємо… З таким роз'ясненням фахівців Мінсоцполітики та Мінфіну можна сперечатися або ні. Та нас найбільше цікавлять наслідки. Що буде, якщо мале підприємство зазначить у штатному розписі і у трудовій книжці посаду "головний бухгалтер" без створення відповідного підрозділу?

Окремої відповідальності за це законодавством не встановлено. Тож, найбільше, що загрожуватиме роботодавцю, це штраф за інші порушення законодавства з праці (одна мінімальна зарплата на момент виявлення "порушення", ст.265 КЗпП). Працівнику може бути гірше. Адже запис про посаду, яку він займає за основним місцем роботи (а, за бажанням працівника, і за сумісництвом) вноситься до трудової книжки. А трудова книжка і досі вимагається при оформленні пенсії, і неправильно зазначена посада може цьому зашкодити. Створити підрозділ з однієї особи - теж не вихід. Адже Мінсоцполітики та Мінфін наполягають на наявності підлеглих головному бухгалтеру працівників. Тож, турботливому роботодавцю доведеться або створювати підрозділ (наприклад, відділ бухгалтерії) на чолі з головним бухгалтером, або змінити посаду головного бухгалтера на просто бухгалтера (але єдиного). На жаль, зробити це доведеться "заднім числом". А отже, доведеться виправляти і штатний розпис, і наказ про прийняття на роботу головного бухгалтера, і запис у його трудовій книжці. Чи, що найліпше, звернутись до аутсорсінгового обслуговування.

За матеріалами «Дебет-Кредит»

Просмотров: 23Комментариев: 0

© 2006 - 2017   Uta Standart  All rights reserved

  • Facebook Социальной Иконка